D Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Ülkemizde araç sürmek için gerekli olan belgelerden birisi olan ehliyet çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bunun nedeni her ehliyet sınıfının uzmanı olduğu araca entegre edilmesidir. Özellikle araba süren birisi kamyon, kamyon süren birisi de motosiklet süremez. Bundan dolayı her araç sınıfına özgü ehliyet sınıfları bulunur. Bu yazımızda D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Sorusu hakkında bilgi vereceğiz. D ehliyet, diğer ehliyetlere oranla daha yeni olup özellikle merak edilen ehliyet türlerinden birisidir. D sınıfı ehliyet alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu yazımızda D ehliyet hangi araçları kullanır, D ehliyet nasıl alınır, D ehliyet için şartlar nelerdir? İşte, D sürücü belgesi hakkında merak edilen birçok soruyu ele alacağız. D Sınıfı Ehliyet Nedir? D ehliyet hakkında merak edilen sorulardan birisi de D sınıfı ehliyet nedir? Sorusudur. D ehliyet otobüs ve minibüs kullanmak isteyenlerin kullanması gereken ehliyet türüdür. Bu ehliyet yalnızca otobüs kullanmak isteyenlerin alması gereken bir ehliyet türüdür. D sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi […]

D Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Ülkemizde araç sürmek için gerekli olan belgelerden birisi olan ehliyet çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bunun nedeni her ehliyet sınıfının uzmanı olduğu araca entegre edilmesidir. Özellikle araba süren birisi kamyon, kamyon süren birisi de motosiklet süremez. Bundan dolayı her araç sınıfına özgü ehliyet sınıfları bulunur. Bu yazımızda D sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Sorusu hakkında bilgi vereceğiz.

D ehliyet, diğer ehliyetlere oranla daha yeni olup özellikle merak edilen ehliyet türlerinden birisidir. D sınıfı ehliyet alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu yazımızda D ehliyet hangi araçları kullanır, D ehliyet nasıl alınır, D ehliyet için şartlar nelerdir? İşte, D sürücü belgesi hakkında merak edilen birçok soruyu ele alacağız.

D Sınıfı Ehliyet Nedir?

D ehliyet hakkında merak edilen sorulardan birisi de D sınıfı ehliyet nedir? Sorusudur. D ehliyet otobüs ve minibüs kullanmak isteyenlerin kullanması gereken ehliyet türüdür. Bu ehliyet yalnızca otobüs kullanmak isteyenlerin alması gereken bir ehliyet türüdür. D sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 5 yıl olup minibüs gibi araç kullanmak isteyenler de mutlaka D1 ehliyet almalıdır.

D sınıfı ehliyet almanın bazı şartları bulunur. Bunlardan birisi ve en önemlisi deneyim ve tecrübeye sahip olmaktır. Bundan dolayı D sınıfı ehliyet almak isteyenler ilk olarak B sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda D sınıfı ehliyete ilişkin diğer ehliyetlere oranla daha sıkı bir yaş sınırı bulunmaktadır. D sınıfı ehliyet almak isteyenler 24 yaşını doldurmalıdır.

D Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır?

Her ehliyet sınıfının belli bir yaş şartı vardır.  B sınıfı ehliyette 18 yaşını, C sınıfı ehliyette ise 21 yaşını doldurmak gerekir. D sınıfı ehliyet almak için de yukarda belirttiğimiz gibi 24 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Bunun nedeni D sınıfı araçların son derece büyük yapıda olmasıdır. Özellikle otobüs sürmeye müsait bir yapıda olmaları gerekmektedir. Bundan dolayı D sınıfı ehliyette bu tarz bir yaş sınıfı konulmuştur.

D Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

D sınıfı ehliyeti olan kişiler birçok aracı kullanabilmektedir. B sınıfı ehliyetiniz varsa bu ehliyet ile sürücü dahil 9 kişilik araçları kullanabilirsiniz, D1 sınıfı ehliyetiniz bulunuyorsa sürücü dahil 17 kişilik araçları kullanabilirsiniz. D sınıfı ehliyetle de 17 kişiden fazla olan araçları kullanmış olursunuz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2024 Güncel Bilgi – Webinlo başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. 

D ehliyet hangi araçları kullanır sorunu detaylandıracak olursak. D ehliyet otobüs kullanımı için gerekli olup D sınıfı ehliyet ile B, B1, D1, F ve M ehliyet ile kullanılabilen otomobiller kullanılabilmektedir.

Özellikle D sınıfı ehliyet aldığınız zaman, ehliyetiniz B sınıfı veya D1 sınıfı ehliyeti kapsayacaktır. Fakat hatırlatmak isteriz ki B sınıfı ehliyetiniz olmadan D sınıfı ehliyete geçiş yapamazsınız. D sınıfı ehliyet almak istiyorsanız ilk olarak B sınıfı ehliyete başvurmanız gerekir. D sınıfı ehliyet kullanılacak araçlar şu şekildedir;

 • Otobüs
 • Minibüs
 • Otomobil
 • Motor bisiklet
 • Traktör
 • Kamyonet

D Ehliyet Alma Şartları Nelerdir?

D ehliyet hangi araçlar kapsar sorunu öğrendikten sonra birde D ehliyeti alma şartlarına göz atalım;

 • B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.
 • 24 yaş ve üstü olmak gerekir.
 • En az ilkokul mezunu olunmalıdır.
 • Ehliyet almaya engel sağlık sorunu olmamalıdır.
 • Sürücü belgesinin süresiz bir şekilde kapsamda geri alınmış olmaması yerine getirilmesi gereken şartlar arasında yer alır.

D Sınıfı Ehliyet E Sınıfını Kapsar Mı?

D sınıfı ehliyet hakkında merak edilen bir diğer soru da E sınıfı ehliyeti kapsayıp kapsamadığıdır. Öncelikle E sınıfı ehliyeti tır sürme ehliyetidir. 2016 yılının ardından D sınıfı ehliyet alan kişiler E sınıfı ehliyet kapsamına giremez. 2016 yılından sonra artık D sınıfı ehliyet E sınıfı kapsamına girmemektedir.

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

D sınıfı ehliyet alabilmek için ilk olarak sınavlara girmek gerekir. Ardından fiziksel uygulama testinden geçilir. D sınıfı ehliyet için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Son 6 ay içinde çekilmiş olan 2 tane biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • “Sürücü olur” adlı sağlık belgesi
 • Kan grubu kartı,
 • Öğrenim durumunu belirten belge
 • Adli sicil kaydı.
Benzer Yazılar

Trafikte Güvenli Sürüş İçin 10 Altın Kural

Trafik 2 ay önce

Yollarda güvenliğimiz, sadece kendimizin ve aracımızın durumuna bağlı değil; aynı zamanda diğer sürücülerle ve yaya olarak hareket eden kişilerle de ilintilidir. Bu nedenle, trafikte güvenli sürüş büyük önem taşır. İşte trafikte güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olacak 10 altın kural:İçindekiler1. Emniyet Kemeri Takın2. Hız Limitlerine Uyun3. Alkol ve Uyuşturucudan Kaçının4. Dikkatinizi Dağıtmayın5. Yorgun ve Uykusuz Yola Çıkmayın6. Kör Noktaları Kontrol Edin7. Güvenli Takip Mesafesini Koruyun8. Hava ve Yol Koşullarına Uyun9. Trafik İşaretlerine ve Kurallarına Uyun10. Saygılı Olun 1. Emniyet Kemeri Takın Emniyet kemeri kullanımı, araç içindeki en temel güvenlik önlemlerinden biridir. Kaza anında, araç içindeki yolcuların yaralanma riskini azaltan emniyet kemeri, hayat kurtarıcı bir rol oynar. Her yolculuğun başlangıcında emniyet kemerini takmak, sürüş güvenliğinin ilk adımıdır. Emniyet kemerinin önemi, çarpışma anında yolcuları koruyacak şekilde tasarlanmış olmasından kaynaklanır. Kaza esnasında, emniyet kemeri takılı olan yolcuların yaralanma ve ölüm riski, takmayanlara göre önemli ölçüde daha düşüktür. Kemer, sürücü ve yolcuları oturdukları yerde sabit tutarak, […]

Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar

Trafik 4 ay önce

Motor sürmek isteyenler genelde yaş sınırına takıldıkları için bu sürüş deneyiminden mahrum kalırlar, ancak ülkemizde ehliyet gerektirmeyen motorlarda bulunmaktadır. Bu yazımızda ehliyet gerektirmeyen motorlar hakkında bilgiler vereceğiz.İçindekilerEhliyet Gerektirmeyen Motorlar Nedir?Yamaha Neo’s 4Arora Ares Ar-50-11 ScooterVolta RS5 50 CCKanuni Pony 50Vespa Primavera 50Mondial Revival 50Kymco Agility 50 Ehliyet gerektirmeyen motorlar çokça kez araştırılıyor. Burada verdiğimiz motorları kullanabilmek için ehliyet gerekmez. Fakat motosiklet modellerinden çoğunda ehliyet şartı arandığını belirtelim. Ehliyet gerektirmeyen motorlar genelde şehir içi kısa mesafelerde ulaşım açısından uygun şekilde tasarlanmıştır. Çoğunun motor gücü az olup özellikle dik yokuşlarda zorluk yaşatırlar. Bu yazımızda ehliyetin istenmediği motor çeşitlerine iki başlık altında değineceğiz. Ehliyet gerektirmeyen ikinci el motorları sıfır ve ikinci el olarak ele alacağız. Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar Nedir? Ehliyet gerektirmeyen motorlar 250-watt altında ve 45-kilometre saatin üstüne çıkamayan motorlar için kullanılmaktadır. Eğer siz o hıza kadar acıkmıyorsanız ancak motorunuz çıkabiliyorsa yine de ehliyet almalısınız ve ruhsat bulundurma zorunluluğunuz vardır. Plaka dışında bu […]

E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

Trafik 4 ay önce

Ehliyet, araba sürerken mutlaka yanınızda bulundurmanız gereken bir belgedir. Ülkemizde geçerli olan ehliyetler arabaların segment ve modellerine uygun bir şekilde farklı sınıflara ayrılmıştır, ehliyetler içinde en çok merak edilen ehliyet türlerinden birisi de E sınıfı ehliyet olup E sınıfı ehliyet hangi araçları kullanır? Sorusu da merak edilmektedir.İçindekilerE Sınıfı Ehliyet Nedir?E Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?E Sınıfı Ehliyet ile Motorlu Taşıtlar Nelerdir?Motosikletler:Motorlu Bisikletler:Traktörler:ATV (Tekerlekli Arazi Araçları):TırÇekici:KamyonDorse E sınıfı ehliyet çok kapsamlı bir ehliyet olup D1, M, F, B1 ve B sınıfı gibi birçok ehliyet sınıfında bulunan araçları kullanabilme hakkı sunar. E sınıfı ehliyetin kullanabilme hakkı verdiği araçları kullanmak için aynı zamanda sürücünün C ve D sınıfı ehliyetlere sahip olması gerekir. E sınıfı ehliyet hakkında bilginiz yoksa yazımız aracılığıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. E Sınıfı Ehliyet Nedir? E sınıfı ehliyeti olan sürücüler, D1, M, F, B1 ve B ehliyetlerinin içinde yer alan tüm araçları kullanabilme hakkında sahiptir. E sınıfı ehliyetin yer aldığı araçları […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele