Polen Filtresi Nedir?

Araç kullananların sıkça karşılaştığı terimlerden birisi de olan polen filtresi bir diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi olan araçlarda dışarıdan süzülüp içeriye giren havanın kabin içine geçmesinden önce filtrelenmesini oluşturan bir sistemdir. Sisteminin karbonlu ve karbonsuz modelleri bulunur. Polen filtresi araçların sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Özellikle arabanın havalandırma sisteminin toz, partikül geçirmesini önleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yeni tip model ve markalarda polen filtresinin büyük önemi vardır. Polen Filtresi Neye Denir? Polen filtresi; otomobilinizin dışarıdan almaya başladığı havayı süzüp ardından zararlı olacak unsurların araç kabinine girmesini engellemek için kullanılan, klima sisteminin önemli parçalarından birisidir. Polen filtresi araç için çok önemlidir. Otomobil içindeki kişilerin solumaya başladığı havanın daha temiz olmasına da katkı sağlayan polen filtresi yeni kasa tüm araçlarda bulunan bir sistemdir. Polen Filtresi Ne İşe Yarar? Polen filtresi birçok araç kullanıcısı tarafından kullanılan bir filtredir. Araç markalarında tavsiye ettiği polen filtresi karbonlu ve karbonsuz şeklinde ikiye ayrılmaktadır. […]

Polen Filtresi Nedir?

Araç kullananların sıkça karşılaştığı terimlerden birisi de olan polen filtresi bir diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi olan araçlarda dışarıdan süzülüp içeriye giren havanın kabin içine geçmesinden önce filtrelenmesini oluşturan bir sistemdir. Sisteminin karbonlu ve karbonsuz modelleri bulunur.

Polen filtresi araçların sağlıklı bir şekilde çalışması için çok önemlidir. Özellikle arabanın havalandırma sisteminin toz, partikül geçirmesini önleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yeni tip model ve markalarda polen filtresinin büyük önemi vardır.

Polen Filtresi Neye Denir?

Polen filtresi; otomobilinizin dışarıdan almaya başladığı havayı süzüp ardından zararlı olacak unsurların araç kabinine girmesini engellemek için kullanılan, klima sisteminin önemli parçalarından birisidir.

Polen filtresi araç için çok önemlidir. Otomobil içindeki kişilerin solumaya başladığı havanın daha temiz olmasına da katkı sağlayan polen filtresi yeni kasa tüm araçlarda bulunan bir sistemdir.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi birçok araç kullanıcısı tarafından kullanılan bir filtredir. Araç markalarında tavsiye ettiği polen filtresi karbonlu ve karbonsuz şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Karbonlu filtreler araç içine hava yoluyla giren partikülleri yakmakla görevliyken, ayrıca araca dışardan gelmesi muhtemel kötü kokuları da önler.

Sıfır çoğu araçta polen filtresine sahip bulunuyor, temel donanım parçası olarak üretilse de aracınıza sonradan karbonlu polen filtresi taktırıp sigara kokusunu önlemiş olursunuz. Bu filtrelerinde, diğer araç parçalara benzer şekilde periyodik olarak bakımının yapılması gerekir. Fakat polen filtrelerde oluşmaya başlayan kir ve biriken tozlar mekanik olarak herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına neden olmadığından dolayı pek önemsemektedir.

Ancak filtrelerin havayı süzen özelliğini düşünürsek polen filtresi bakımını da önemsenmesi gerekir, aksi halde araç içine toz ve kir dolması yüksek olacaktır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Polen filtresi hakkında merak edilen bir diğer soru da polen filtresi ne zaman değiştirilir? sorusudur. Genelde bir polen filtresi iki yahut veya üç yıl içerisinde mutlaka değiştirilmesi gerekir. Bu süre arabanın çalışma koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Eğer araç sık sık tozlu yollarda kullanılıyorsa filtre değişimi mutlaka yapılmalıdır. Genel olarak bir polen filtresi iki veya üç yıl yahut elli bin kilometre şeklinde uzun süre gidebilir.

Skoda ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi 2024 – Webinlo başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz. 

Eğer polen filtresi tıkanıyorsa fan dışardan yeterli havayı çekmeye başlar. Fakat burada tıkalı olan polen filtresi arabanın içine yeteri kadar hava gönderemez. Bu da fanın hasar görmesine neden olur. Arabanın içine yeterli hava girmediği taktirde fan kısmı arızalanmaya başlar.

Polen Filtresi Isıtıcıyı Etkiler mi?

Polen filtresi hakkında merak edilen bir diğer soru da polen filtresi ısıtıcıyı etkiler mi sorusudur. Polen filtresi, araçların klima sistemine takılan filtredir. Bu filtre ilk olarak yolcu kabinine sirküle edilen havadaki polen ya da diğer küçük partikülleri uzaklaştırmak amacıyla kullanılır.

Otomobil polen filtresi, üstünde zamanla birikmiş olan kalıntıları gidermek açısından su veya buharla yıkanabilir. Kirlendiği zaman mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Polen Filtresi Buğu Yapar mı?

Polen filtresi hakkında merak edilen bir diğer soru da polen filtresi buğu yapar mı? sorusudur. Genelde çoğu kişi filtreden kaynaklı buğu sorunundan şikayet etmiştir.  Aslında bu polen filtresi buğusu, klima bir süre boyunca kullanılmadığında çıkan su buharıdır. Bundan dolayı sabah klimayı ilk açtığınızda ya da gece park ettikten sonra polen filtresi buğulanma sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Sonuçta polen filtresi, aracın motorunu polen, küf ve diğer kirleticiler gibi iç parçalara zarar verecek parçalardan koruyan bir ekipmandır.

 

Benzer Yazılar

Arabanın Arkasına Yazılacak Sözler

Arabanın Arkasına Yazılacak Sözler, Türkiye’de ve birçok ülkede sürücülerin dikkat ettiği sözlerdir. Bu sözler bazen bir özlü söz, bazen mizahi sözler, bazen de bir aşk sözleri olarak karşımıza çıkmaktadır.İçindekilerArabanın arkasına yazılan sözlerAnlamlı Araba Arkası YazılarıHiç Duyulmamış Araba Arkası YazılarıAraba Arkası Yazıları Kısa Arabanın arkasına yazılan Tatlıses dinler, Mercedes’e biner gibi sözler sıklıkla tercih edilmektedir. Dolayısıyla bu yazımızda, Arabanın Arkasına Yazılacak Sözler arayan kişilere öneride bulunacağız. Peki, Anlamlı araba arkası yazıları nelerdir? https://www.youtube.com/watch?v=HbJa0tOBblE&pp=ygUmQXJhYmFuxLFuIEFya2FzxLFuYSBZYXrEsWxhY2FrIFPDtnpsZXI%3D Arabanın arkasına yazılan sözler Arabanın arkasına yazılan sözler, sürücülerin kişiliklerini, mizah anlayışlarını, yaşam felsefelerini veya sosyal mesajlarını ifade etmenin bir yolu olarak uzun yıllardır popüler bir geleneği temsil etmektedir. Bu sözler, yolda seyahat ederken karşılaşılan sıradan manzaralara renk katan, bazen düşündüren, bazen güldüren kısa metinlerdir. Klasiklerden esprilere, öğretici mesajlardan duygusal ifadelere kadar geniş bir yelpazede değişkenlik gösterir. “Yavaş git, aşkımı taşıyorum” gibi romantik bir ifadeden, “Sıkı dur, macera başlıyor” gibi maceraperest ruhları yansıtan sözlere, hatta “Okuyana selam, sürüşe […]

Frene Basınca Direksiyon Titremesi 2024

Araba kullanırken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de frene basınca direksiyon titremesidir. Bu hem sürücüler hem de araç bakımıyla ilgilenenler için önemli bir konudur. Direksiyon titremesi, aracın genel performansını ve sürüş güvenliğini doğrudan etkileyen bir durumdur.İçindekilerFrene Basınca Direksiyon Titremesi Neden Olur?Arabada Frene Basınca Titreme Neden Olur?Rot Ayarı Bozuksa Direksiyon Titrer mi? Özellikle yüksek hızlarda frene basıldığında direksiyonda hissedilen titreme, aracın farklı bileşenlerindeki problemlerden kaynaklanabilir. Bu durum, sürücülerin dikkatini çekmeli ve aracın daha ciddi sorunlar geliştirmesini önlemek için mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gereken bir meseledir. Frene Basınca Direksiyon Titremesi Neden Olur? Frene basınca direksiyon titremesinin nedenleri çeşitlidir. Genellikle, fren disklerinin eğilmesi veya aşınması bu soruna yol açar. Fren diskleri düzgün bir şekilde çalışmadığında, fren pedallarına basıldığında direksiyona titreşimler iletilir. Ayrıca, fren balatalarının düzensiz aşınması veya hasar görmesi de direksiyon titremesine sebep olabilir. Bu durum, frenleme sırasında dengesiz bir basınç uygulandığında ortaya çıkar ve direksiyonda hissedilen titreşimlere neden olur. Fren […]

Araba Petek Temizleme Fiyat

Otomobil markalarının birçoğu yenilikçi teknolojiye ayak uydurarak buna uygun faaliyetler geliştirmeye devam ediyor. Özellikle önemli olan işlemlerden birisi de araba petek temizleme işlemi olup araçların kullanışlı hale gelmesi için son derece önemli bir işlemdir.İçindekilerKalorifer Peteği Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?Araba Kalorifer Peteği TıkanmasıAraba Petek Temizleme Tıkanması Çözümleri Araç Kalorifer Peteği Temizleme Fiyatı 2024 Araç petek temizleme işlemi, araç içi ısıtma işlevlerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yapılan bir bakım işlemidir. Otomobillerde bulunan kalorifer petekleri, iç mekana sıcak hava katarak yolcuların konforunu artırmak amacıyla kullanılır. Fakat zamanla toz, kir, yaprak parçacıkları hatta buna benzer kalıntılar peteklerin tıkayabilir. Bu da ilerleyen zamanlarda ısıtma sistemlerinin verimini düşürebilir. Peteklerin düzenli bir şekilde temizlenmesi, iç mekânın homojen bir açıdan ısınmasını sağlar ve araç içindeki hava kalitesini de artırır. Yapılan işlem mutlaka uzman teknisyenler tarafından yapılmalıdır. Kalorifer Peteği Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır? Yukarda da belirttiğimiz gibi kalorifer temizleme işlemi mutlaka uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Temizlik sürecinin […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele